овлажнител
|

Какви са ползите от овлажнения въздух през зимните месеци?

Дори когато се наслаждавате на красивата зима и различни зимни дейности, като каране на ски, разходки в планината или просто уютни нощи край огъня, е трудно да пренебрегнете, че ниските температури на сезона и сухият въздух често могат да причният дискомфорт и неудобства. Често се случва времето навън да приятно, макар и студено, но въздухът в стаята може да бъде далеч от приятен. Прекалено сухият въздух в закрито помещение може да причини много неудобства – от суха кожа и коса до различни сезонни заболявания. Освен това може да направи дома ви по-студен и да ви принуди да използвате повече електричество. Използването на овлажнители за въздух е вашето правилно решение при тези обстоятелства и може да помогне за намаляване на някои от най-лошите зимни неволи и да ви помогне да се чувствате добре през целия сезон.

Значението на влажността на въздуха през зимата

Количеството водна пара, невидимото газообразно състояние на водата във въздуха е по-известно като влажност. Количеството влага във вашия дом се определя от температурата на въздуха и въздушното налягане. В зависимост от сезона и личните предпочитания, идеалните нива на вътрешна влажност във вашия дом е най-добре да варират между 30 – 50 % (относителна влажност). Здравните експерти са съгласни, че това е и подходящото ниво на влажност и за домашни любимци. През зимата влажността на закрито пада между 25 и 35 %. Поддържането на нива на влажност по-високи от това ще бъде трудно поради студения климат. Студеният въздух е сух, следователно въздухът става по-сух, докато навлиза в къщата. Предизвикателството през зимата е да поддържате нивата на влажност в норма, за да не се образува конденз в затвореното помещение.

Общ преглед на ползите от овлажняването

Как да увеличим влажността на закрито през зимата? Най-добрият, лесен и приятен начин да постигнете това е чрез използването на овлажнител за въздух за добавяне на влага във въздуха във вашия дом. Сухият въздух може да причини дискомфорт и заболявания като болки в гърлото, носа, очите, грип и дори алергии. Сухият въздух също може да подпомогне разпространението на вируси. Ако въздухът на закрито остава много сух, използвайте домашен овлажнител за по-добър контрол на влажността. Овлажнителите добавят влага към въздуха в помещението, за да гарантират, че въздухът във вашия дом не е сух. Има много фактори, които трябва да имате предвид, преди да закупите овлажнител. Такива фактори включват вашия бюджет и размера на вашия дом или стая, към която трябва да добавите влага.

Ползи за здравето от овлажнения въздух

Много са ползите за здравето от овлажнения въздух, като може би най-съществените са: подобряване на дихателните функции на организма; предпазва от вируси и бактерии; облекчава симптомите на алергия и астма; предотвратява суха кожа, устни и коса; помага за спокоен сън; балансира влажността и топлината в стаята, ароматизира помещението и др.

Подобряване на дихателните функции

Ако сухият зимен въздух причинява болка в гърлото и драскане, рехидратирането на лигавицата с овлажнител може да ви помогне. Поставянето на овлажнител в спалнята ви, докато спите, за да овлажнява въздуха, може да бъде ефективен начин да се отървете от болки в гърлото, а от там и неприятните дихателни проблеми.

Предпазване от вируси и бактерии

Доказано е, че повишаването на нивото на влажност на въздуха до 43 % или повече намалява способността на някои вируси, предавани по въздушно-капков път да причинят инфекция, като например грип. Ако нивата на влажност на закрито са по-ниски от 23%, степента на инфекциозност на грипа – известна още като способността му да заразява другите чрез респираторни въздушни капчици – е между 70% и 77%. Ако вътрешната влажност се поддържа над 43%, процентът на заразяване е много по-нисък, между 14% и 22%. Използвайки домашен овлажнител за въздух, можете да предотвратите по-нататъшното разпространение на грипа и настинките.

Облекчаване на симптомите на алергия и астма

Дишането на въздух с по-висока влажност е един от начините за облекчаване на дискомфорта и симптомите на алергии. При повишена влажност навлажнените носни тъкани могат да издухат дразнители и алергени от носната ви кухина, намалявайки симптомите на алергия.
Астмата е състояние, което възниква от свиването на гладката мускулатура в горните дихателни пътища, поради въздействието на алергени като мръсотия, прах, полени, спори и др. Овлажнителят ще абсорбира тези астматични тригери и ще облекчи горните дихателни пътища, което намалява астмата. Овлажнителите също така успокояват тъканите в носа и гърлото и облекчават сухото и сърбящо гърло, хрема, кашлица, кървене от носа и запушване на синусите.

Предотвратяване на суха кожа и устни

Сухият въздух е вреден за кожата и косата. Той издърпва влагата от кожата, което я прави сърбяща и раздразнена. Освен това може да намали влажността на кожата, правейки я суха и напукана. Качествените овлажнители за въздух могат да противодействат на този ефект, като увеличат влагата във въздуха, за да помогнат за избягване на дискомфорта, овлажняват кожата ви, правят я гладка и връщат нейния „блясък“.

Въздействие на овлажнения въздух върху качеството на съня

Сухият въздух може да направи съня наистина неудобен, причинявайки на някои хора безсъние или лишаване от сън поради липса на влага във въздуха. Овлажнителят ще подобри влажността и качеството на вашия сън. Всъщност овлажнителите често се използват при пациенти със сънна апнея.

Спокоен сън благодарение на подобрената влажност

Поддържането на правила влажност на въздуха в спалното помещение влияе благоприятно върху съня – дишането е спокойно, равномерно, а сънят – качествен. Допълнително положително влияние върху съня оказват етеричните масла, които могат да бъдат поставени в овлажнителя.

Намаляване на хъркането

Увеличаването на количеството влага във въздуха също може да намали хъркането. Добавянето на влажност към въздуха чрез използване на дори малък овлажнител за въздух през нощта може да помогне за облекчаване на симптомите, причиняващи хъркане.

Овлажняване и отопление на дома

Влагата от овлажнител може да бъде полезна в дома. Всички влаголюбиви стайни растения могат да станат по-жизнени, а дървените подове или мебели могат да издържат по-дълго. Влажността също може да помогне за предотвратяване на напукване на тапети и натрупване на статично електричество.

Балансиране на влажността и топлината

Топлината и влажността имат реципрочна връзка: влажният въздух може да носи повече топлина, а горещият въздух може да поеме повече влага. Влажният въздух по-лесно пренася топлината към човешкото тяло.

Спестяване на енергия и намаляване на отоплителни разходи

Влажният въздух също може да се усеща по-топъл от сухия въздух, което може да помогне на човек да спести пари от сметки за комунални услуги през зимните месеци.

Защита на интериора и мебелите

Не на последно място, поддържането на относително влажен въздух в помещението оказва благоприятно влияние върху текстилни и кожени изделия и върху дървения интериор.

Предотвратяване на пукнатини и деформации на дървени повърхности

Благодарение на влажния въздух, мебелите запазват своите качества за дълго време, предотвратява се деформацията им и образуването на пукнатини по повърхността им.

Запазване на еластичността на текстил и кожа

Влажният въздух в помещението запазва кожените и текстилни повърхности свежи, чисти, недеформирани и нагънати.

Подобни статии

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *