Пулсоксиметър /оксиметър/ – как работи и какви грешки допускаме при употребата му
Разгледайте нашите ТОП ПРОДУКТИ
Пулсоксиметър /оксиметър/ – как да работи и какви грешки допускаме при употребата му?
Оксиметърът измерва два ключови показателя – нивата на кислородно насищане на хемоглобинa (SpO2) и сърдечната честота.
Защо трябва да знаем какво е количеството на кислорода в кръвта ни?
Сатурацията може косвено да ви каже колко добре работят белите ви дробове. Занижените показания ще изострят вниманието ви навреме, като това ще спомогне за ранното откриване на здравословни усложнения при развиваща се пневмония.
Пулсоксиметър /оксиметър/ – как да работи и какви грешки допускаме при употребата му?
Пулсовата оксиметрия определя какъв процент от хемоглобина е наситен с кислород.
Стандартният пулсов оксиметър използва електронен процесор и чифт малки светодиоди (LED), които излъчват светлинни вълни през върха на пръстите на пациента към разположен срещу тях фотодиод.
Единият диод е червен (red), с дължина на вълната 660 nm (нанометра). Другият диод е инфрачервен (infrared), с дължина на вълната 940 nm.
Поглъщането на светлина при тези дължини на вълните се различава значително при кръвта наситена с кислород и при тази, в която няма кислород.
Наситеният с кислород хемоглобин поглъща повече инфрачервена светлина, а допуска преминаването на повече червена светлина през него.
При бедна на кислород форма на хемоглобина се случва точно обратното — абсорбира се повече червена светлина, а се пропуска инфрачервената.
Измерва се количеството светлина, което преминава през тъканите и не се абсорбира.
След това, пулсоксиметърът изчислява съотношението червена светлина/инфрачервена светлина (което всъщност представлява съотношението оксигениран хемоглобин/деоксигениран хемоглобин), като това съотношение след това се превръща в SpO2 (съдържанието на кислород в артериалната кръв в %; сатурация на кислорода в периферна кръв).
Разгледайте нашите ТОП ПРОДУКТИ
Какви грешки може да се допуснат?
Показанията на пулсоксиметъра може да са по-ниски, не само поради ниските нива на кислород в кръвта. Ето някои потенциални проблеми, на които трябва да обърнете внимание:
Лакът за нокти може да повлияе на точността на отчитане. Същото важи и за татуировки на върха на пръстите или всякакви оцветявания.
Студът свива кръвоносните съдове и кръвта преминава през пръста по-бавно. Същото се случва и при понижено “горно” налягане, по-малко от 80 mm Hg. Кръвта просто няма време да достигне върха на пръстите с необходимата скорост. Пулсовият оксиметър не може да отчете пулсовата вълна и дава неправилни резултати.
За точно измерване, пръстът трябва да е добре фиксиран в пулсовия оксиметър и да не движите ръката си. За предпочитане е да се направи измерване на средния пръст на доминиращата ръка. Ако ръката ви е повдигната или по време на измерването оказвате силен натиск върху уреда, процентът на сатурация на монитора може да е по-нисък, отколкото е в действителност.
Ако се използва при прекалено ярка светлина – дневна или изкуствена, това може да наруши показанията за насищане. Важно е между плочките да не прониква допълнителна светлина.
Очевиден момент, който случайно можете да пропуснете.
Разгледайте нашите ТОП ПРОДУКТИ
Автор: MaxAir.bg