Противовирусни лампи в обществените пространства: нужда или преувеличение?
В борбата срещу пандемията от коронавируса (COVID-19), едно старо оръжие се появи отново. Повече от век след като Нилс Финсен спечели Нобеловата награда през 1903 г. за откритието, че ултравиолетовата (UV) светлина може да убива микроби, тя отново набира популярност като метод за дезинфекция на болнични стаи и други лични и обществени пространства под формата на противовирусна лампа. „Патогените са еволюирали, но нашите инструменти за почистване на околната среда не са“, смятат експертите. „Имаме нужда от нов инструмент, за да се борим с тях, а не само парцал и кофа.“
Как работят противовирусните лампи?
Принцип на действие на ултравиолетовата светлина
UV светлината обикновено се разделя на три класа въз основа на дължината на вълната на светлината. Всички те са невидими за човешкото око. Най-дългите дължини на вълните са UVA (315–400 nm) и UVB (280–315 nm), които се срещат при обикновена слънчева светлина. Това са лъчите, които могат да причинят слънчево изгаряне, ако човек остане твърде дълго навън без защита. UVA и UVB светлинните лъчи имат ограничена способност за убиване на микроби, тъй като вирусите и бактериите са имали милиони години, за да се адаптират към тях. Но UVC светлината (200–280 n) се абсорбира напълно от нашата атмосфера и никога не достига повърхността на земята. Следователно UVC светлината е непозната за вирусите.
Видове UV лампи и тяхното приложение
Преносима ув лампа за UV-C дезинфекция
Бактерицидни UV-C лампи и системи се предлагат в преносима форма като мобилни устройства за UV-C дезинфекция. Тези устройства обикновено са на колела или стативи и са лесни за работа и транспортиране. Те лесно да се местят от стая в стая, за да дезинфекцират множество пространства. Доказано е, че използването на тези устройства в комбинация с традиционни методи за почистване намалява бактериалното натоварване със 70%. Преносимите UV лампи са полезни и имат приложение не само в болници и здравни заведения. Вземете например фитнес зала – съблекалнята, отделните зали за групови занимания, фитнес залата, баскетболното игрище, басейна, всяка от тези зони изисква дезинфекция. Вместо да купувате множество бактерицидни UV-C модули, помислете за преносими такива, които можете да транспортирате до всяка от тези зони, когато е необходимо.
Ув лампа за дезинфекция с таванен или стенен монтаж
Монтирани на тавана, лампите за UV-C дезинфекция са изключително ефективни, защото можете да ги раздалечите по подходящ начин, за да дезинфекцирате вашето пространство въз основа на размера и нивото на необходимата дезинфекция.
Монтираните на стената тела могат да бъдат разположени и инсталирани на подходяща височина за дезинфекция въз основа на размера на помещението. Те могат да дезинфекцират при поискване с предварително зададени и контролирани цикли. Можете дори да стартирате циклите през нощта или винаги, когато пространствата са свободни. Лампите могат да имат сензори за автоматично изключване, ако някой влезе в пространството по време на дезинфекция.
Ултравиолетова бактерицидна лампа за вентилационна система
Монтира се в нови или съществуващи въздуховоди, като контролира разпространението на токсини и убива микробите във въздуха, преди той да циркулира. Едно от големите предимства на това е, че можете да инсталирате системата за дезинфекция без допълнителни грижи след това, но ползите за здравето от чистия въздух остават.
UV-C дезинфекцията е универсална и има многобройни приложения. Тя се използва в медицинските заведения, в училищата, за пречистване на отпадъчни води, в обществения транспорт и др.
Ползи от противовирусните лампи
През 40-те и 50-те години на миналия век антибиотиците навлизат широко в употреба, оставяйки у много лекари впечатлението, че войната срещу микробите е спечелена. Следователно ултравиолетовата лампа не само беше пренебрегвана като технология, но и изглеждаше остаряла. Това самодоволство обаче започна да се разпада през 80-те години на миналия век, когато се появиха устойчиви на лекарства бактерии, особено туберкулозата (ТБ). Така преди 2020 г. болниците бяха основните клиенти за UV дезинфекция, но сега, COVID-19 пристигна и промени всичко. Търсенето на UV лампа извън болниците скочи лавинообразно и се разпространи в хотели, офиси, обществени сгради, навсякъде, където има висок предполагаем риск от заразяване.
Ефективност срещу вируси и бактерии
UV лампата с ниско налягане е подобна на стандартната флуоресцентна лампа по конструкция и работа, въпреки че е направена или от натриево-калциево стъкло, или от кварц без фосфатно покритие, което позволява на UVC радиацията да преминава лесно. Нейната светлината от 254 nm уврежда вирусната дезоксирибонуклеинова киселина (ДНК) или рибонуклеинова киселина (РНК), така че вирусът да не може да се възпроизвежда. Според Международната UV асоциация (IUVA) е общоприето, че доза от 40 mJ·cm−2 от 254nm светлина ще убие най-малко 99,99% от „всеки патогенен микроорганизъм“.
Приложения в различни обществени пространства
Неоспорима е ползата от използване на ултравиолетова лампа за дезинфекция в лични и обществени пространства. Грижата за качеството на въздуха в затворени помещения не е за пренебрегване и е признак на отговорност към човешкото здраве. Инфекциите, придобити в болница, остават основен проблем в световен мащаб, засягайки около седем до десет на всеки 100 хоспитализирани пациенти . Много от патогените, които причиняват тези инфекции, са резистентни към множество лекарства и трудни или невъзможни за лечение с лекарства, така че има смисъл да се опитате да ги убием още преди да могат да влязат в тялото ни. Дезинфекцията на въздуха у дома, в офиса, в кината и театрите, в търговските и бизнес центровете вече не е каприз, а необходимост.
Рискове и противоречия, свързани с противовирусните лампи
Няма идеален метод за дезинфекция. Винаги е важно да се установи правилният контекст, в който трябва да се използва всяка технология. Например, когато UVC се използва за дезинфекция на повърхности, всички зони, които са в сянка, няма да бъдат дезинфекцирани от радиацията, така че е необходимо да поставите източниците на радиация на няколко места, за да сте сигурни, че ще достигнат всички повърхности в района. Друг аспект, който трябва да бъде внимателно оценен, е динамиката на флуида на UV реакторите, тъй като тази динамика на флуида е ключово влияние върху експозицията на въздуха, който преминава през реактора: важно е да се направят правилните изчисления, за да се гарантира, че подходящият дозата се доставя през реактора във въздуха, в противен случай желаният ефект няма да се осъществи.
Алтернативни методи за дезинфекция
Експертите смятат, че различните дължини на вълните деактивират вирусите по различни начини. Смята се, че по-късите дължини на вълните, като 207–222 nm (наричани „далечни UVC“), увреждат протеините на повърхността на вируса, които той трябва да прикрепи към човешките клетки. Дезинфекцията с далечни UVC лампи остава до голяма степен експериментална, но може да има важно предимство. Първоначалните данни сочат, че далечната UVC светлина не прониква отвъд външния мъртъв слой на кожните клетки или слъзния филм на очите при здрави хора. По този начин не може да причини рак на кожата или катаракта, като UVA и UVB лъчите. Изглежда също така, че не причинява временни изгаряния на кожата и увреждане на очите, каквито стандартните UVC лъчи могат да причинят.
Бъдещи насоки и тенденции в употребата на противовирусни лампи
Редица компании, произвеждащи оборудване за UV дезинфекция се надпреварват в разработването на високотехнологични лампи и роботи за стерилизация на помещения.
Дезинфекциращият робот на Xenex, наречен LightStrike, може да убие 99,99% от тежкия остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2) за 2 минути на разстояние от 1 m. За GermFalcon се твърди, че може да дезинфекцира цял самолет за 3 минути, движейки се нагоре и надолу по пътеката.