влагоуловител

Домашен влагоуловител: Как функционира и защо е важен?

Влагата във вашия дом може да произлиза от различни източници. Тя може да влезе в дома ви просмуквайки се през сутеренните етажи, при прокапване от тавана или ако си проправи път през пукнатини в стените или около прозорците.

Проблемът с влажността в дома

Вземането на душ или готвенето също могат да добавят влага във вашия дом. Сушенето на дрех в затворени помещения неминуемо води до повишаване на влажността във въздуха.
Количеството влага, което въздухът във вашия дом може да задържи, зависи от температурата на въздуха. С понижаването на температурата, въздухът може да задържа по-малко влага. Ето защо, при студено време влагата се кондензира върху студени повърхности (например капки вода се образуват от вътрешната страна на прозореца). Тази влага може да насърчи растежа на биологичните замърсители.

Какво представлява инверторния влагоуловител?

Така повечето хора наричат кондензационният влагоуловител или влагоуловителя с хладилен агент.

Основни компоненти и механизъм на действие

Кондензационният влагоуловител с хладилен агент използва почти същия метод на работа като вашия хладилник у дома и притежава компресор. Вентилаторът му постоянно засмуква въздух и влагата кондензира върху охладена метална повърхност. Образувалият се кондензат изтича в резервоара на обезвлажнителя или директно в канализацията, ако уредът е свързан с маркуч. Влагоуловителите с хладилен агент са най-ефективни при стайна температура.
Екологичният R-290 (пропан) се използва за хладилен агент. Той няма вредно влияние върху озоновия слой (ODP), има незначителен парников ефект (GWP) и е достъпен в световен мащаб. Поради ефективните си енергийни свойства R-290 е много подходящ за охлаждаща течност.

Различни видове влагоуловители и технологии

Десикантният влагоуловител се различава от кондензационния, описан по-горе. Той абсорбира водата от въздуха с помощта на десикант. Десикантът е материал, който абсорбира вода и е познат на всеки, който някога е намирал малък пакет кристали, с надпис “силикагел“. В обезвлажнителя, десикантът преминава през поток от топъл въздух, като отстранява влагата. Кондензираната вода се събира в резервоара или автоматично се източва през тръба навън. Този тип влагоуловител е по-малък и по-лек от кондензационния. Той може да работи при много по-ниски температури, но използва много повече енергия (обикновено консумира 600-800 вата енергия на час) и технологията все още не е надеждна.

Защо е важно регулирането на влажността?

Влагоабсорбаторите са необходими, когато контролът на относителната влажност е критичен. Те са безценни за облекчаване на висока влажност, в борбата с мухъла, плесента и корозията, които идват от лоша изолация, вътрешната влага и резките промени в стайната температура. В зависимост от специфични нужди можете да избирате между мини влагоуловител, домашен влагоуловител или професионален обезвлажнител за по големи помещения.

Здравословни причини

Въпреки, че не се сещаме често за това, ние сме естествено крехки същества. Когато външните температури се доближат до тези на човешкото тяло, то претърпява поредица от промени за да се охлади. Кръвообращението са активизира, учестява се дишането и тялото започва да се поти. Изпотяването е един от основните охлаждащи механизми на тялото. Въпреки това, потта ни охлажда, само ако се изпари. Това е мястото, където влажността във въздуха започва да играе роля. Количеството вода във въздуха, известно още като относителна влажност, определя колко бързо потта може да се изпари от кожата. Когато въздухът задържа повече влага, за него е по-трудно да абсорбира потта от кожата ни. В резултат на това продължаваме да се потим и вместо да почувстваме облекчение, ни е горещо, лепкаво и неудобно и тялото прегрява.

Превенция на алергии и дихателни проблеми

Високата влажност причинява растеж както на популациите на прахови акари, така и на плесенните колонии, като по този начин значително увеличава общото натоварване на страдащите от алергия и дихателни проблеми.
Предотвратяване на образуването на мухъл и бактерии
Високата влажност причинява растеж както на популациите на прахови акари, така и на плесенните колонии, като по този начин значително увеличава общото натоварване на страдащите от алергия и дихателни проблеми.

Подобряване на комфорта в дома

Прекомерната влага в дома, може да възпрепятства изпотяването. Така телата ни продължават да се нагряват, като това може да доведе до прегряване. Започваме да губим вода, сол и други важни минерали и хранителни вещества, от които тялото се нуждае. Прегряването или както е по-известно топлинното изтощение може да доведе до дехидратация и дисбаланси в тялото. Понякога, в най-тежките случаи, може дори да доведе до смърт. Поддържането на относителна влага в помещенията в нормални граници може да елиминира рискът от прегряване на тялото.

Защита на имуществото и предметите в дома

Влажността на закрито определено може да повреди мебелите, особено ако са направени от дърво. Дървото е поресто, така че лесно абсорбира вода, което води до разширяване и изкривяване на мебелите.

Как да изберем подходящ влагоуловител?

Изберете домашен влагоуловител отговарящ на квадратурата и кубатурата на помещението, което ще обезвлажнявате. Препоръчва се да местите уреда в различни стаи, вместо да обезвлажнявате общо вашето жилище. Домашните влагоуловители имат колелца и са много маневрени. Можете за избирате допълнителни функции като WiFi, отделна функция йонизация, пречистване на въздуха и стерилизация с UV лампа.

Съвети за употреба и поддръжка на влагоуловител

· обезвлажнител е предназначен само за вътрешни жилищни помещения;
· не трябва да работи в непосредствена близост до стени, завеси или други предмети, които могат да блокират входа и изхода;
· оставете устройството да се настрои в изправено положение за най-малко 24 часа преди стартиране;
· изпразнете резервоара за вода, преди да преместите устройството;
· обезвлажнителят започва да изсушава, ако влажността в помещението е с 3% по-висока от избраната влажност;
· почистването на въздушния филтър е на всеки две седмици;
· времевият живот на йонния и въглероден филтър се основава на околната среда и обикновено се заменя след 1 година.

Подобни статии

2 коментара

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *