Как да изберем правилния конвектор за отопление и охлаждане? 4 лесни стъпки
Конвекторните нагреватели – наричани още конвекционни нагреватели или просто конвектори за отопление и охлаждане – са нагреватели без вентилатор, които използват естествена конвекция, за да върнат затопления въздух обратно в климатизираното пространство – което ги прави много по-тихи от нагревателите с вентилатор. Без използването на вентилатор за издухване на въздух, конвекторът е чудесен избор за минимизиране на циркулацията на прах и полени, което създава по-добра жизнена среда.
Значението на избора на конвектор за дома
Конвекторите са идеални за използване в зони с големи прозорци, като офиси, училища и хотелски фоайета. Обикновено монтирани на нивото на пода на външните стени и под прозорците, конвекторите осигуряват движение на въздуха нагоре, за да противодействат на студените течения надолу и да минимизират конденза.
Основни понятия и видове конвектори
Според мястото, което заемат конвекторите са делят на подовостоящи и такива със стенен монтаж
Според вида на терморегулатора, чрез който се управлява температурата се делят на такива с:
Механичен терморегулатор – най-слабо енергийно ефективен, дава отклонение от зададената температура около 1°C и увеличава консумацията на енергия с около 23%;
Електронен терморегулатор – той е с точност ±0,1°C – спестява до 21% разходите за електроенергия;
Дигитален терморегулатор – позволява прецизно управление на конвектора, избор на режими на работа като „комфортен“ и „икономичен“ и осигурява не само постоянна температура в помещението, но и намалява енергийните разходи с до 25% спрямо механичните термостати.
4 лесни стъпки при избор на конвектор за отопление и охлаждане
Стъпка 1: Определяне на нуждите от отопление и охлаждане
За да изчислите нуждите от отопление и охлаждане, трябва да имате предвид няколко фактора, включително:
Размер на пространството: Колкото по-голямо е пространството, толкова по-голям капацитет за отопление и охлаждане е необходим.
Изолация: Лошо изолираните пространства изискват повече капацитет от добре изолираните пространства.
Климат: Колкото по-горещ е климатът, толкова по-голям капацитет за охлаждане е необходим и по-малък за отопление.
Топлина, генерирана от уреди и оборудване: Колкото повече генериращи топлина уреди и оборудване има в пространството, толкова по-голям капацитет за охлаждане е необходим и по-малък за отопление
Брой обитатели: Колкото повече хора са в помещението, толкова по-голям капацитет за охлаждане е необходим и по-малък за отопление.
Най-лесно можем да се ориентираме, като отчетем кубатурата на помещението и предвидим по около 40-45W на куб.м.. Или за помещения със стандартна височина от 2,60м. можем да направим следните изчисления:
· За стая от 8,50 м2 е нужна отоплителна мощност от 1000W;
· За стая от 13 м2 е нужна отоплителна мощност от 1500W;
· За стая от 17 м2 е нужна отоплителна мощност от 2000W.
Стъпка 2: Избор на тип конвектор
Освен определяне на мощността на конвектора, решаващ фактор при избора му е енергийната му ефективност. Сезонната енергийна ефективност се изчислява въз основа на два критерия:
Дали устройството има механичен термостат или електронен термостат + седмичен програматор
Наличие на допълнителни ErP свързани функции като: адаптивен старт, управление чрез Интернет и функция Отворен прозорец.
Нагревателният елемент MICA – отдава мигновена топлина. Електрическите конвектори с нагревателен елемент MICA предлагат повишен комфорт и здравословна среда, тъй като по време на работата им няма изсушаване на въздуха.
Стъпка 3: Разглеждане на допълнителни функции
Функция за пречистване на въздуха – иновативната технология за пречистване на въздуха, се основава на комбинираната работа на вграден UVA модул и на конвекторния електрически нагревателен елемент. UVA светлината е безвредна е за хора и домашни любимци, тъй като съществува естествено в атмосферата, като в същото време може да унищожава 98% от вирусите и бактериите във въздух.
Приложение за смартфони, таблети и компютри, което ви позволява да управлявате вашия конвектор навсякъде по света. Използва се с уреди с вграден Wi-Fi модул, свързан към вашата домашна безжична мрежа.
Възможност за монтаж в баня – отнася се за електрически конвектори с клас IP 24, със защита от водни пръски.
Заключване за деца – всички бутони на контролния панел остават заключени за допълнителна безопасност.
Стъпка 4: Съображения за инсталиране и поддръжка
Монтажът на стенните конвектори е изключително лесен и бърз. Единственото изискване е електрическият конвектор да бъде на 10 – 15 см. над пода. Така ефективността на уреда е най-голяма. Препоръчва се да бъде монтиран под прозорец, което елиминира възможността за образуване на конденз по стъклата.
Съвременните подовостоящи конвектори разполагат със защита при преобръщане. В случай, че конвекторът се наклони с повече от 45°или падне, захранването ще се изключи и дисплея ще изпише „Опасен Наклон“. След връщане на устройството в нормалното му положение, работата на последната зададена функция ще да продължи.
Откъде може да си закупите хубав конвектор на изгодна цена?
Ако сте решили, че електрическият конвектор е уред, който искате да закупите, можете да разгледате нашите предложения на сайта ни, където ще намерите световно известните марките Tesy, Rohnson и Zenet – производители доказали се във времето.